Växtfärgning i Kvarteret

Fick hoppa in och växtfärga på Björkö igår. Förberedde alunbetning i fredags hemma för att det skulle gå lite fortare oxh då kunde vi beta lite diverse plagg på plats istället.

Jag förberedde krappen genom att låta sen ligga i blöt i 48 timmar. Den fick ingen öl för jag ville inte ha så röd gärg. Det blev heller ingen vinsten den här gången.

Brhöver kola krappen minst en timme innan färgning.

Den jättestora grytan fick bli färgbad. Alun är det sm är i inläggningar och i trolldeg, så ätbart!

Snyggingarna Sofia och Amanda inspekterar färgbadet.

Vi fick finaste dagen igår och det blev riktigt varmt i solen vid elden.

Joar och Kelsie repade björklöv, men vi får färga med det någon annan gång.
Tyget i bakrunden är blötlagt igen och väntar på att bli färgat.

Tyget behöver vara blött när det sänks ned i grytan annars blir det flammigt.

Här är Krapprot från en bloggsida som heter Susan Dye, colors from dye plats.

Krapp kunde importeras från frankerriket under vikingatiden. Om du ville plocka oändligt många mindre rötter så går det att få typ samma färger med vitmårarot som sen behöver torka öcer ett år.

Första tygbitarna.

Jag rev isär den stora tygbiten för att det skulle bli lättare att färga. Det ska bli en yllesärk.

Varmt så fick sätta ett tyg som solskydd.

Torshammaren, som jag också säljer i nätbutiken och på Birkamuseet, är efter fyndet från Svarta jorden och finns utställd på Historiska museet 👌

Ett tyg saknas som blev gammelrosa och en linneakjorta som fick ligga i sista efterbadet.

Det är så fint med växtfärgade tyger. Det lilla lite mer rosa räcker inte till en skorta så får se om jag byter bort det mot en fin sak.

Hade sällskap av Sofia som gjorde fina posament.

Sofia satt och hjorde posament i skullgan. Hon är en vikingainfluenser så kolla in hennes @vikingspired på intagram 👌

Ävn fina Cheyenne kom förbi för att bli fotograferad i sin dräkt efter grav Bj 507.
Så fint med ullen på fiberfästet.
Och så sländan till.

Cheyenne visde upp att spinna tråd med slända och fiberfäste.

Det blev en bra dag och mycket färgat.

Lästips:

Susan Dye, colors from dye plants https://www.naturesrainbow.co.uk/2021/04/harvesting-madder-from-a-large-planter/

Det här inlägget postades i Björkö/Birka, Forntida betraktelser, Forntida dräkt, Forntida hantverk, Forntida textil, Mitt i livet, Museipedagogik & publikt arbete, Vikingatid, Vikingatida dräkt och har märkts med etiketterna , , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar